Energokoše jsou vhodným řešením pro energeticky nezávislé domy umístěné na menších parcelách a jsou vhodné do míst, kde není možné vrtat do větších hloubek, protože přestavují kompromis mezi hlubokými geotermálními vrty a plošnými kolektory. Díky Energokošům je možné využít energii 1-4 m pod povrchem terénu a použít ji pro nízkoteplotní vytápění a chlazení budov.
Princip funkce
Speciální kapalná směs (voda a nemrznoucí kapalina) proudí košem, kde ji pohání čerpadlo. Tato kapalina se během toku v okruhu v létě ochladí (nebo v zimě ohřeje) a vrátí se zpět. Následně pak předá svou teplenou energii a díky principu komprese a expanze je využita k vytápění či chlazení v domě.
Efektivitu Energokošů ovlivňuje podíl solárně vyzařující energie a vlhkost půdy. Množství Energokošů závisí na energetickém požadavku.
Pro představu: pro rodinný dům (v závislosti na jeho umístění, spotřebě a typu podloží) může stačit 3 – 5 Energokošů.
Instalace
Pro energokoše je třeba vyhloubit díru 3 – 7 m hlubokou. Do výkopu se Energokoše uloží a následně jsou napojeny na geotermální tepelné čerpadlo, které získanou energii zužitkuje uvnitř budovy.
V nabídce jsou dva typy velikostí Energokošů (s potrubím od délce 150 nebo 200 m), průměr Energokoše je 2,4 m/1,4 m, výška 2-2,7 m
Výhody
- vhodné do míst, kde není možné vrtat do větších hloubek,
- přísun stálé a neomezené energie z hloubky země, která bohatě vystačí k vytápění domu,
- je možné využít energii k vytápění i chlazení (energie se do země prostě vrátí),
- díky kónickému tvaru Energokoše je objem půdy využitý i při relativně malé ploše zahrady,
- systém je 1 – 2 m pod terénem – prostor je pak možné využit pro pěstování rostlin (jediné omezení jsou stromy a rostliny s hlubokými kořeny, případně jiné stavby),
- není nutnost geologického průzkumu nebo povolení.